ZATOČÍME S MRTVICÍ: 5 hodin unikátního obsahu, 3000 diváků a dosah až v Maroku
Cévní mozková příhoda (CMP) postihne každého čtvrtého člověka, návštěvníci virtuální akce Zatočíme s mrtvicí teď už vědí, jak jí předejít. Do boje proti mrtvici se skrz mobilní zařízení a počítače ze svých domovů zapojilo na tři tisíce diváků. Osvětová akce, kterou ke Světovému dni cévní mozkové příhody každoročně pořádá Cerebrovaskulární výzkumný program FNUSA-ICRC, tak dostala nový rozměr.
.
Ve dvanácti videích rozdělených do 3 panelů se diváci například dozvěděli, jak mrtvici poznat a jak na ni správně reagovat. Naučili se magickou formuli doktora Volného ke snížení rizika mrtvice sestávající ze zdravé stravy, pohybu, omezení kouření a důsledného braní léků. Zažili průběh mrtvice z pohledu zasahujícího lékaře a nahlédli pacientovi až do mozku. Výzkumná sestra Alexandra Brabcová prozradila, jak si ověřit kondici mozku a jak si správně změřit tlak. Zájemci soutěžili o originální ceny a zjistili, jak se zapojit do šíření osvěty prostřednictvím zábavné výzvy Act FAST. V online chatu vyzpovídali neurologa Jana Vinklárka i bývalou pacientku a na závěr se pobavili scénkou ze Science Slamu v podání Jana Bobka alias mafiána smrťáka.
K ohlasu sedmého ročníku osvětové akce se vyjádřila hlavní organizátorka Hana Maršálková „Vypořádat se s osvětou v přehlceném online prostoru byla pro náš Cerebrovaskulární tým výzva. Nicméně právě nyní je důležité jít svému zdraví naproti a rady, které odborníci divákům poskytli slouží zároveň jako prevence desítek dalších onemocnění. Opravdu nás potěšil velký zájem veřejnosti – diváci zhlédli neuvěřitelných 9 tisíc minut našeho obsahu, což nás motivuje dál.“
Program odvysílaný na facebookových stránkách Projektu HOBIT, který Cerebrovaskulární výzkumný tým realizuje, si pochvaluje také Martin Kaleta, vítěz vědomostní soutěže: „Líbilo se mi, že to bylo řečeno srozumitelně, a že to bylo akční, protože se do vysílání zapojilo spoustu doktorů, sester a pacientů. Líbilo se mi nahlédnout do problému z první ruky a vidět to jejich perspektivou. Každé ráno si teď protáhnu před online školou tělo a zkusím více myslet na omezení cukrů a tučných jídel. Chci tady být totiž až do sta let!“
Dle dostupných statistik se akcí podařilo oslovit diváky nejen v Jihomoravském kraji, ale také v Praze, jižních Čechách nebo nečekaně v dalekém Maroku. Největší úspěch celého programu s téměř čtyřmi tisíci zhlédnutími zaznamenal první panel, ve kterém diváky provedl profesor Robert Mikulík cestou pacienta s CMP a nastínil vyšetření z pohledu lékaře. Při příležitosti Světového dne cévní mozkové příhody byl pak 29. října profesor Mikulík, vedoucí iktového centra a Výzkumného programu Stroke, hostem Dobrého rána na České televizi. Ve svém vstupu diváky mimo jiné upozornil na úskalí současného životního stylu vedoucího k celosvětovému nárůstu mrtvice v populaci pod 20 let. “Mít dostatek pohybu, alespoň pětkrát týdně 20 minut, nejíst v přemíře živočišné tuky a nepodceňovat vysoký tlak a cholesterol,” to jsou dle profesora Mikulíka zásadní rady, které by si nejen diváci ČT měli vzít k srdci. představil také projekt HOBIT, který o mrtvici dlouhodobě vzdělává děti a laickou veřejnost.”
Nestihli jste vysílání? Nezoufejte, přístup k videím je stále možný na stránce FB/Projekt HOBIT a vybraná videa najdete také na YouTube pod heslem Zatočíme s mrtvicí.