Spolupráce
Jednou z hlavních aktivit ICRC je intenzivní spolupráce se zahraničními i domácími výzkumnými partnery. Naši výzkumníci spolupracují s vědci, lékaři a dalšími odborníky z více než stovky výzkumných institucí z celého světa. Naše centrum uzavřelo formální dohody o spolupráci s řadou renomovaných zahraničních institucí, jako například s americkou klinikou Mayo, jakož i s předními univerzitami a výzkumnými ústavy z České republiky. ICRC je aktuálně členem sedmi evropských výzkumných sítí a spolupracuje na více než dvaceti grantových projektech financovaných Rámcovými programy EU (Horizon 2020, Horizon Europe). S mnoha renomovanými univerzitami a výzkumnými středisky probíhá aktivní výměna pracovníků.
MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE
Mezinárodní charakter FNUSA-ICRC je přirozenou součástí každodenní činnosti tohoto centra, neboť téměř jedna čtvrtina našich zaměstnanců pochází ze zahraničí. Multidisciplinární přístup s mezinárodním rozsahem je základním hnacím motorem inovací. Tento přístup je pro úspěch ve zdravotnictví zvláště klíčový. Od ledna 2018 funguje v rámci FNUSA-ICRC 29 multidisciplinárních a mezinárodních týmů a servisních laboratoří zabývajících se výzkumem, díky čemuž vzniká vysoce inovativní a kreativní prostředí. Pouze multidisciplinární tým může pružně reagovat na komplexní klinické potřeby. FNUSA-ICRC aktivně hledá další nové příležitosti pro spolupráci s globálně uznávanými institucemi.
Mezinárodní a globální propagaci FNUSA-ICRC zároveň aktivně podporuje česká Diplomatická a konzulární služba. Spolupráce FNUSA-ICRC s českými velvyslanectvími po celém světě je pro Centrum velmi přínosná. Díky tomu byly ve Spojených státech (konkrétně ve městech Washington, D.C., Chicago a San Diego) uspořádány různé druhy akcí pro zvýšení povědomí o neurodegenerativních onemocněních představujících pro současnou společnost závažné ohrožení.
Kromě našich současných partnerství s klinikou Mayo a dalšími světovými institucemi, které nám pomáhají dosahovat nejlepších možných výsledků, momentálně jednáme o nových formách spolupráce s institucemi z Kanady a Japonska.
FNUSA-ICRC dohody o spolupráci
USA | KANADA
- Klinika Mayo, Rochester, Minnesota, USA
- Klinika Mayo, Phoenix, Arizona, USA
- Kalifornská univerzita, San Diego, USA
- Univerzita Jižní Floridy v Tampě, USA
- Univerzita v Calgary, Kanada
- Yaleova univerzita, New Haven, USA
EVROPA
- Univerzita Karolinska Institutet, Solna, Švédsko
- Univerzita Lund, Lund, Švédsko
- Lékařská univerzita Gdaňsk, Gdaňsk, Polsko
- Lékařská universita Silesia, Katowice, Polsko
- Univerzita v Katánii, Katánie, Itálie
- Oxfordská univerzita, Oxford, Velká Británie
- Univerita v Terstu, Itálie
ASIE
NÁRODNÍ SPOLUPRÁCE
V rámci FNUSA-ICRC usilujeme o zkvalitnění nejen výzkumné činnosti, ale také klinické péče poskytované pacientům i prostřednictvím spolupráce s akademickými a dalšími odbornými institucemi.
Jsme přesvědčeni, že výzkumného pokroku, zkvalitnění zdravotní péče a zlepšení kvality lidského života lze dosáhnout také prostřednictvím silných mezinárodních partnerství umožňujících skutečnou systémovou změnu prostředí a navrácení investice do našeho Centra zpět společnosti. Proto podporujeme spolupráci s odborníky z předních českých i zahraničních institucí.
V současné době vytváříme jedinečnou regionální vědeckou platformu pro špičkové vědce na Moravě s dopadem daleko za hranice střední Evropy. Tato platforma spojuje FNUSA-ICRC se čtyřmi významnými výzkumnými institucemi v Moravském kraji (Ústav molekulární a translační medicíny na Palackého univerzitě v Olomouci – IMTM, Regionální centrum aplikované molekulární onkologie Masarykova onkologického ústavu – RECAMO, Neurologické oddělení Lékařské fakulty Fakultní nemocnice v Olomouci a Výzkumná skupina pro léčbu rakoviny krve na Ostravské univerzitě – BCRG). Tato platforma bude vytvořena díky projektu „Molekulární, buněčný a klinický přístup ke zdravému stárnutí“ (zkráceně ENOCH), který byl nedávno schválen pro jako grant ze strukturálních fondů EU. Hlavním výzkumným cílem v rámci tohoto projektu je během realizační fáze projektu od roku 2018 do roku 2023 formulovat společný výzkumný program, který se zaměřuje na výzkum stárnutí a onemocnění souvisejících se zvyšujícím se věkem, jako například rakovina, chronická zánětlivá a degenerativní onemocnění.
FNUSA-ICRC dohody o spolupráci v České republice
BRNO
- Masarykova univerzita
- Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
- Výzkumný ústav veterinárního lékařství
- Ústav přístrojové techniky Akademie věd České republiky
- Biofyzikální ústav Akademie věd České republiky
PRAHA
- Karlova univerzita
- Ústav molekulární genetiky Akademie věd České republiky
- Národní ústav duševního zdraví
- České vysoké učení technické v Praze
OLOMOUC
VÝZKUMNÉ SÍTĚ A GRANTY
FNUSA-ICRC je členem několika evropských výzkumných sítí:
- CZECRIN/ECRIN: Česká národní síť pro akademické klinické studie / součást evropské sítě ECRIN
- EATRIS: Evropská infrastruktura pro translační medicínu
- ELIXIR: Distribuovaná infrastruktura pro informace o přírodních vědách
- ESO-EAST: Východoevropský program Evropské iktové organizace
- Evropská databanka spánkové apnoe
- HBM4EU: Evropská iniciativa pro lidský biomonitoring
- RES-Q: Registr kvality léčby cévních mozkových příhod Evropské iktové organizace
Granty Horizon Europe
ICRC se účastní více než dvaceti grantových projektů financovaných Rámcovými programy EU (Horizon 2020, Horizon Europe). Kontinuálně se také zvyšuje počet výzkumných grantů z mnoha zdrojů, například z programů INTERREG, INTER-EXCELLENCE, strukturálních fondů EU, Grantové agentury České republiky, Technologické agentury České republiky, Agentury pro výzkum ve zdravotnictví, Ministerstva školství ČR nebo Jihomoravského kraje.
Aktivně vyhledáváme další příležitosti v rámci Rámcových programů EU a máme zájem se zapojit do nově vznikajících konsorcií, která zahrnují oblasti našeho výzkumu.
Máte-li zájem o možnost společné žádosti o grant, kontaktujte, prosím Grantové oddělení ICRC. grants.icrc(zavináč)fnusa.cz
Alliance4Life
Alliance4Life byl strategický projekt deseti výzkumných institucí z celkem devíti zemí střední a východní Evropy. Projekt měl za cíl upozornit na aktuální nedostatky ve výzkumu v oblasti zdraví a zmenšit rozdíl mezi mírou inovace u nových a původních členů Evropské unie.
A4L_Actions
V pořadí druhý H2020 projekt třináctičlenného konsorcia Alliance4Life. Jednalo se o nové pokračování nyní již formálně existující mezinárodní aliance předních výzkumných institucí a univerzit působících v oblasti biologických a medicínských věd v zemích střední a východní Evropy. Během tří let se rozvíjela intenzivní spolupráce na realizaci řady příkladů dobré praxe, které byly v rámci dosavadní činnosti aliance již pilotně ověřeny. Cílem projektu bylo zejména zlepšování institucionální kultury a strategického řízení institucí a být inspirací pro zlepšování podmínek pro excelentní vědu v oblasti střední a východní Evropy.
A4L_Bridge
V pořadí třetí projekt Alliance4Life, projekt A4L_BRIDGE se zaměřuje na širší implementaci úspěšně pilotovaných strategických změn směřujících ke zvýšení atraktivity, konkurenceschopnosti a inovační síly a nově se zabývá také excelencí ve vysokoškolském vzdělávání. Vědeckou spolupráci podpoří virtuální výzkumné centrum, které propojí různé výzkumné skupiny, a díky počátečnímu financování budou připraveny počáteční výzkumné projekty s duševním vlastnictvím pocházejícím ze střední a východní Evropy, které budou rozpracovány do projektů RIA pro program Horizont Evropa. Aliance vytvoří komplexní vzdělávací matrici, zahrnující mentoring, e-learning a mezinárodní stáže, zaměřené jak na vzdělávání, tak na akademické i neakademické pracovníky ve všech fázích kariéry. Platforma pro vztahy s průmyslem bude stimulovat přenos znalostí a účast na projektech aplikovaného výzkumu.
BEATsep
Naše centrum, konkrétně tým Buněčné a molekulární imunoregulace Mgr. Jana Friče, Ph.D., MHA, je od 1. 1. 2024 koordinátorem projektu „Biomarkers established to stratify sepsis long-term adverse effects to improve patients’ health and quality of life (zkráceně BEATsep)“. V České republice je to jeden ze tří koordinovaných projektů v kategorii Research and Innovation Action (RIA) programu Horizon Europe v oblasti Zdraví. Mgr. Jan Frič, Ph.D., MHA a Mgr. Marcela Hortová Kohoutková, Ph.D. sestavili konsorcium o 11 partnerech napříč 6 státy Evropy s celkovým rozpočtem 6,9 mil. EUR na období pěti let (z toho 1,8 mil. EUR pro koordinující instituci – naše centrum ICRC). Hlavním cílem projektu je výzkum dlouhodobých následků sepse: „Chceme do detailů vykreslit stav pacienta se sepsí, lépe pochopit změny, které v těle následně dlouhodobě přetrvávají a hledat kombinace vhodných biomarkerů, ze kterých bude možné předpovědět, jak se bude pacientův stav dále vyvíjet, a tím pádem lépe stanovit léčbu na míru“, vysvětlují koordinátoři projektu Jan Frič a Marcela Hortová Kohoutková.