,

Zahraniční vědci v Česku rozvíjejí vědu a výzkum. V Brně dominují Italové.

Téměř padesát nových výzkumných center vybudovala v posledních deseti letech Česká republika s využitím Strukturálních fondů EU. Vznikla tak řada nových pracovních míst pro vědce i obslužný personál. Česku se přitom daří lákat mladé pracovníky z ostatních zemí Evropy, jako jsou Španělsko, Portugalsko, Řecko, Francie či Itálie, které se potýkají s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností, především mezi mladými lidmi. A právě Italové dominují nejen v ČR, ale zejména výzkumu v Brně. To, že Italové v Česku tvoří početnou pracovní skupinu, dokládají i statistiky Velvyslanectví Italské republiky. Podle Alda Amatiho, Italského velvyslance v ČR, se počet Italů, kteří žijí a pracují v tuzemsku, pohybuje kolem 6 tisíc. Vzhledem k tomu, že v Česku trvale pracuje zhruba třicet italských vědců, patří Brno k největším zaměstnavatelům italských výzkumníků.

Například Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) s více než 200 pracovníky aktuálně zaměstnává více než 40 cizinců z 16 různých zemí. Nejpočetnější skupinu tvoří 18 italských výzkumníků a studentů doktorského programu PhD, 2 Španělé, Portugalci nebo Kanaďan. Tři Italové jsou ve FNUSA-ICRC dokonce vedoucími výzkumných týmů. „Italské vědce jsme přilákali do Brna z prestižních výzkumných institucí. Giancarla Forteho i s jeho italskou manželkou, která je také výzkumnicí ve FNUSA-ICRC, z japonského Národního institutu pro materiálovou vědu. Dalšího Itala, Manlia Vinciguerru, pak z University College London, čtvrté nejlepší univerzity v Evropě podle žebříčku QS,“ uvedl Gorazd B. Stokin, šéf FNUSA-ICRC. Italští vědci výrazně pomáhají rozvíjet vědu a výzkum v České republice, což dokládají nejen výborné výsledky jejich publikační činnosti, ale i výše získaných grantů. „Italští výzkumníci FNUSA-ICRC dosud publikovali více než 50 článků v prestižních časopisech, jako Nature Communications, ACS Nano nebo EMBO Molecular Biology,“ řekl Giancarlo Forte, italský vedoucí výzkumné skupiny Centra translační medicíny FNUSA-ICRC, která se zabývá kardiovaskulárními systémy a mechanobiologií. „Od roku 2016 získali Italové pro naše výzkumné centrum granty v celkové výši přes 200 milionů korun. Italští doktorandi jsou pak v posledních dvou letech opakovaně hodnoceni jako nejlepší studenti PhD programu Masarykovy univerzity v oblasti lékařská biologie,“ doplnila Viola Galligiony, vedoucí Animálního centra FNUSA-ICRC.

První italská konference v Česku podpořila práci italských vědců Podpora italských výzkumníků a přínosu jejich vědecké práce se stala cílem První italské konference v České republice, kterou uspořádalo Velvyslanectví Italské republiky, Italský kulturní institut v Praze a Centrum translační medicíny FNUSA-ICRC při příležitosti Národního dne vědy a výzkumu, který se v Itálii každoročně slaví 15. dubna. Unikátní konference se uskutečnila v úterý 17. dubna, v Centru translační medicíny, detašovaném pracovišti FNUSA-ICRC v inkubátoru Biology Park. V rámci úvodní prezentace konference, vystoupil italský velvyslanec J.E. Aldo Amati, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny MUDr. Martin Pavlík, a děkan Fakulty informatiky a bývalý rektor Masarykovy univerzity profesor Jiří Zlatuška. O svých aktivitách a úspěších v České republice přednášeli také Italové z FNUSA-ICRC, z Filozofické fakulty a Fakulty informatiky Masarykovu univerzity.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA-ICRC) je prestižní mezinárodní projekt, který byl založen v roce 2011 v České republice. Mezinárodní centrum, které je financováno převážně z národních a mezinárodních grantů, se zaměřuje na výzkum onemocnění srdce a mozku s cílem nalézat nové technologie, léčebné postupy a metody a léčiva pro prevenci, včasnou diagnostiku a individualizovanou léčbu. V současnosti se na aktivitách FNUSA-ICRC podílí více než 300 výzkumných pracovníků a lékařů z ČR, USA, Kanady, Argentiny a téměř 20. zemí Evropské unie. Kromě toho FNUSA-ICRC spolupracuje na výzkumech na mezinárodním poli s vědci a akademickými institucemi po celém světě. Spolupracuje například s University of California San Diego, University of South Florida, Mayo Clinic, Lékařskou univerzitou ve Vídni, švédským Karolinska Institutet nebo se dvěma fakultními nemocnicemi v Číně.